Name Qualification
G.Thirumanalasivan M.Sc. M.Phil M.Ed. P.G.Diploma in Statistics
Sridevi M. M.A. B.Ed.
Usha Harikrishnan B.Com, PGDBA

 

Pre-Primary

Name Qualification
Bhumita Patel M.A.
Dhara Desai M.A.
Dimple Shah M.A.
Ekta Parmar M.Com
Kerolin Macwan B.B.A.
Jigisha Joshi M.Sc. (food & nutrition)
Minal Choksi B.Com
Mitalee Christian B.A. B.Ed
Rekha Vaghela B.A.,B.ed
Ruth Desai Diploma in Early Childhood Education
Shobha Chouthwani M.Com
Stella Christian B.A, B.Ed

Primary

Name Qualification
Heena Surati (English faculty) B.A
Baijul Desai (Science faculty) B.Sc. B.Ed. MSW
Dolly Chandnani (Computer faculty) B.E.
G. Jayanti (English faculty) B.Sc. AMIE
Hiral Choksi (Science faculty) B.Sc.
Janki Talpada (Hindi faculty) B.Com
Manisha Chauhan (Hindi faculty) B.A.B.Ed.  Pre-PTC
Miki Gandhi  (Maths faculty) B.Com
Nitu Sinha (Hindi faculty) B.Com
Rani Kumari  (Maths & Science faculty) M.Sc. B.Ed
Taskin Shaikh (Maths faculty) M.Com, B.Ed.
Sejal Kuzhippala (English faculty) Diploma in Home Sci
Shijimol Michel (Science faculty) MBA
Srividya Kundan (English faculty) M.Sc.
Vaibhavi Prajapati (English faculty) B.B.A.
Vanitha Dravid  (Maths faculty) B.COM, B.Ed
Nancy Solanki (English faculty) M.COM, B.Ed
Ruchita Jani (Maths faculty) B.E.
Bhavratna Joshi (Computer faculty) B.C.A.


Secondary

Name Qualification
Archana Mishra (Hindi faculty) M.A.,B.ED.
C.G. Akhila (English faculty) M.A.,B.Ed.,B.T.S.E.
Kokila M. (Science faculty) M.Sc,B.Ed
Nirav Patel  (Maths faculty) M.Sc,B.Ed
Purav Kothari (Science faculty) M.Tech
Riddhi Shah  (Maths faculty) M.Com, B.Ed
Safwara Shabhai (Science faculty) M.Pharm, B.Ed
Samir Parmar (English faculty) M.A.B.Ed,M.B.A
Sanat Pathak (Hindi & Gujarati faculty) M.A. B.Ed
Sarita Singh (Hindi faculty) M.A, B.Ed
Sharda Shah (English faculty) B.A.
Vedang Panchal  (Maths faculty) M. Tech
Soma Bhattacharya (S.S. Faculty) B.A.
Sonal Sarkar (Geography faculty) M.Com, B.Ed
Sonia Jinsil (Science faculty) B.Sc. B.Ed.
Suryyaa Maiti (English faculty) M.A
Pankaj Vankar (H & C Faculty) M.A. B.Ed
Trushna Tejwani (Computer faculty) Diploma in Chemical Engineering, D.C.A.  B.C.A.


Higher Secondary

Name Qualificatiion
Murali.K (Physics faculty) M.Sc. B.Ed. B.Ed spl Edn(M.R.)
Dr. Cini Aji (Biology faculty) M.Sc, Ph.D
Rashmi Ariyakkara  (Economics faculty) M.B.A.
Shikha Shukla (Commerce faculty) M.Com, B.Ed
Nirav Shah (Account faculty) M.Com. M.Phill. (Ph.D.)
Yograj Dhangar (Chemistry faculty) M.Sc, B.Ed


Sports

Name Qualification
Ajay Damor (Badminton) B.A. B.P.Ed
Mahendrasinh Rathod (Lawn Tennis & cricket) (B.A. B.P.Ed)
Mehul Solanki (Skatting) District level champion in skatting
Snehal  Shah (Swimming) B.Sc., International  Medalist, ASKA level 2 coach


Music & Dance

Name Qualification
Naresh Patel (Tabla) B.A(Music) Tabla Visharad
Bhumika Patel (Dance & music) M.A.(Gujarati), M.A.(music), Upantya Visharad in Harmonium, Madhyama Pratham in Kaththak, Praveshika Purna in Tabla
Himamshi Modha (Dance) B.Com Praveshika Madhyama in Bharatnatyam
Jaimini Barot (Dance & music) M.A. M.Ed(Gujarati), M.A.(music), Upantya Visharad in Harmonium, Madhyama Pratham in Kaththak, Praveshika Purna in Tabla, Akhil Bharatiya Praveshika Purna in Classical Vocal
Nimesh Suthar (Harmonium & guitar) B.Com  Diploma in Guitar


Office Staff

Name
Atul Makwana
Mayur Vaghela
Ravi Baraiya
Riya Chelani
Shraddha Patel
Tejal Rao
Vaishali Shah
Ravikant Macwan

Others

Name Qualification
Hardik Kalani (Art & painting) B.A,B.Ed ATD
Nikita Patel (Lab Asst.) B.Sc.
Swati Purani (Librarian) B.Com,M.Lib.